Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

North Platte Public Schools

  • Staysha Adams

    Special Education
  • Brooke Aden

    Second Grade
  • Kimberly Aden

    First Grade
  • Jami Allen

    English
  • Jeff Allen

    Math
  • Jacque Allison

    Nurse
  • Kurt Altig

    Science
  • Nikki Altig

    SPED
  • Sara Altig

    Preschool
  • Danielle Aman

    PT
  • Tana Ambrose

    Fifth Grade
  • Danette Anderson

    OT
  • Krysten Andre-Henn

    Fifth Grade
  • Annie Armstrong

    Resource
  • Todd Ascherl

    Science
  • Colleen Ashburn

    Attendance
  • Brent Aufdenkamp

    Social Studies
  • Angela Ayres

    First Grade
  • James Ayres

    Principal
  • Ashley Bailey

  • Yvonne Bailey

    Second Grade
  • Autumn Ball

    Kindergarten
  • Lori Barger

    First Grade
  • Troy Barger

    Counselor
  • Brandon Baxter

    Band
  • Angela Bay

    Resource
  • Ashley Beachner

    Administrative Assistant
  • Sally Becker

    PE
  • Katherine Beisner

    Title
  • Isabella Berg

    Science
  • Kaleigh Berg

    Speech/Language Pathologist
  • Tamran Berol

    Administrative Assistant
  • Brett Berry

    English
  • Stephanie Bickford

    Second Grade
  • Jana Binger

    Fourth Grade
  • Lisa Birge

    Project Search
  • Amy Black

    Social Studies
  • Danielle Blake

    PE
  • Ann Marie Blakeley

    Nurse
  • Kaila Bodenus

    Fourth Grade
  • Meagan Bourke

    Kindergarten
  • Alice Boyer

    English
  • Brett Bradley

    Band
  • Samantha Brennan

    Fifth Grade
  • Jessica Briscoe

    Social Studies
  • Tyron Brockmoller

    STEAM/Engage
  • Sarah Brown

    Special Education
  • Cari Brownawell

    Math
  • Joshua Bruck

    Social Studies
  • Nicole Bruck

    Third Grade
  • Eric Brunz

    Science
  • Michael Buchanan

    Math
  • Nicole Buchanan

    ECSE Teacher
  • Elizabeth Buhlke

    Secretary
  • Kristi Burford

    Second Grade
  • Kendra Burkholder

    Fifth Grade
  • Karen Bush

    Speech/Language Pathologist
  • Andrew Butler

    Language Arts
  • Kelsey Cahill

    Fourth Grade
  • Thomas Callaghan

    PE
  • Jenna Campbell

    First Grade
  • Alexandra Cape

    Math
  • Monica Carter

    Preschool
  • Michaela Chase

    School Psychologist
  • Doris Chevalier

    First Grade
  • Lylajo Childs

    Special Education
  • Cathy Christmann

    First Grade
  • Dan Chromy

    Science
  • Kaylie Chromy

    Special Education
  • Shelly Chromy

    Preschool
  • Tyson Chromy

    Social Studies
  • Heather Collen

    English
  • Amanda Condon

    Title
  • David Cooper

    Math
  • Emily Cooper

    Third Grade
  • Lakyn Cooper

    First Grade
  • Kathleen Craig

    Agriculture
  • Jordan Cudney

    Activities Director
  • Amanda Curtis

    Third Grade
  • Joyce Delgado

    Special Education
  • Cindy Delp

    ECSE Teacher
  • Joy DeVoe

    Art
  • Denise Digiovanni

    Title 1
  • Jill Dolan

    Administrative Assistant
  • Nicki Dorsey

    Library Media
  • Cory Dosland

    Keyboarding
  • Lyndsey Douglas

    Principal
  • Jason Drake

    Business
  • Julie Eckel

    Title 1
  • Kymberley Egan-Woods

    Special Education
  • Henry Eggert

    STS
  • Jessica Einspahr

    School Psychologist
  • Jeff Ellsworth

    Principal
  • Mary Elmshaeuser

    Literacy
  • Tami Eshleman

    Principal
  • Jill Faxon

    PE
  • Bonnie Feeney

    Science
  • Dawn Fickel

    Orchestra
  • Megan Fish

    Fifth Grade
  • Micah Fisher

    Assistant Principal
  • Kim Flanders

    Principal
  • DaNesa Fleck

    Principal
  • Nancy Fleecs

    Special Education
  • Dawn Folchert

    Third Grade
  • Tara Foster

    Fourth Grade
  • Traci Foster

    Family Consumer Science
  • Denise Frey

    Science
  • Jordan Frey

    Resource
  • Greg Fruhwirth

    Principal
  • Allen Furlong

    Fifth Grade
  • Veronica Gale

    Counselor
  • Lauressa Gillock

    Administrative Assistant
  • Kelsie Goc

    OT
  • Lindsey Godfrey

    Science
  • Doreen Goentzel

    Kindergarten
  • Vicki Goforth

    Administrative Assistant
  • Allison Goodenow

    Fourth Grade
  • Micah Goodwin

    Kindergarten
  • Brooks Greene

    Social Studies
  • Rachael Greenwood

    Math
  • Kara Hahn

    Counselor
  • Cheryl Hall

    Administrative Assistant
  • Dale Hall

    PE
  • Clancy Hammond

    Science
  • Nolan Hammond

    PE
  • Tyson Hammond

    Math
  • Jill Hansen

    Third Grade
  • Stacey Hansen

    Family Consumer Science
  • Kelly Hanson

    World Language
  • Kimberli Harmon

    Second Grade
  • Jim Harms

    Science
  • Tamina Hartman

    World Language
  • Heather Harvey

    Math
  • Emily Hasenauer

    Math
  • Jake Hasenauer

    PE/Fitness
  • Laurie Hatch

    Special Education
  • Andrea Hayes

    Fifth Grade
  • Jacob Henderson

    SPED
  • Katy Henderson

    First Grade
  • Marcia Henline

    Preschool
  • Donna Henne

    Science
  • Janet Henne

    Special Education
  • Jeffrey Henne

    Industrial Technology
  • Jamie Hernandez

    Fourth Grade
  • Diane Hinde

    Fifth Grade
  • Kelsie Hinz

    Third Grade
  • Adam Hoatson

    PE
  • Janelle Hoatson

    Computers
  • Micheline Hoatson

    Social Studies
  • Colleen Hodges

    Second Grade
  • Marie Holmes-Brosius

    Social Studies
  • Marta Holscher-Nelson

    Music
  • Susan Horne

    Counselor
  • Sara Hou

    Nurse
  • Marnia Hughes

    ECP Service Coordinator
  • Rhonda Huicochea

    Third Grade
  • Eileen Hulquist

    Math
  • Heather Hupfer

    Second Grade
  • Bobbi Isom

    Principal
  • Jessica Jacobsen

    Social Studies
  • Brian Jahnke

    Special Education
  • Tiffany Johnson

    English
  • Tracy Johnson

    Speech/Language Pathologist
  • Teresa Johnston-Deterding

    Health
  • Sarah Jones

    Speech/Language Pathologist
  • Wendi Jones

    Fourth Grade
  • Brett Joneson

    Assistant Principal
  • Amy Jorgensen

    Fourth Grade
  • Eric Jorgensen

    PE
  • Michaela Jurjens

    Science
  • Matt Kaminski

    Counselor
  • Sarah Kaminski

    Math
  • Janette Kammerer

    Music
  • Emily Kearney

    Language Arts
  • Payton Kearney

    Fifth Grade
  • Tracey Kearney

    Special Education
  • Kayla Keith

    Third Grade
  • Hanna Kim

    ELL
  • Jannean Kinder

    Special Education
  • Scott King

    Science
  • Julie Kinnaman

    Title I
  • Rebecca Knapp

    Preschool
  • Rochelle Krull

    Counselor
  • Veronica Kulp

    Family Consumer Science
  • Warren Lannon

    Fifth Grade
  • Lori Larson

    Journalism
  • Tiffany LeTourneau

    Fifth Grade
  • Cherish Lienemann

    ECP Service Coordinator
  • Aarika Lomax

    Special Education
  • Jennifer Long

    English
  • Amanda Lott

    Kindergarten
  • Jeanene Lusk

    Fourth Grade
  • Kyla Maas

    Special Education
  • Bernie Madison

    PE/Coaching
  • Lauren Magner

    Vocal Music
  • Brenda Malmkar

    First Grade
  • Karen Malmkar

    Science
  • Chelsey Margritz

    First Grade
  • Bailey Mason

    Art
  • Tessa Matuszczak

    Special Education
  • Amy Mcbeain

    Special Education
  • Katie Mcclain

    Fourth Grade
  • Brittany Mcdaniel

    English
  • Michael Mcguire

    PE
  • Heidi Mcintosh

    Fourth Grade
  • Nashea Meduna

    English
  • Sandra Mejia-Quezada

    World Language
  • Ashley Melvin

    First Grade
  • Katrina Mentzer

    English
  • Kimberly Mertens

    Kindergarten
  • Ruth Meyer

    Social Studies
  • Tammy Michaels

    Preschool
  • Jodi Miller

    Nurse
  • Laura Miller

    PE
  • Nick Miller

    Assistant Principal
  • Steven Miller

    PE/Health
  • David Milleson

    Literacy
  • Haley Milton

    First Grade
  • Kyle Milton

    Math
  • Mindee Mohr

    Fourth Grade
  • Janelle Moorhous

    Counselor
  • Joni Morash

    Kindergarten
  • Tiffany Negley

    Special Education
  • Alyssa Nelson

    Family/Consumer Science
  • Mandy Nesheim

    Counselor
  • Jennifer Nielsen

    Art
  • Allison O'Neill

    Music
  • Colleen O'Shaughnessy

    Multimedia
  • Camille Oberg

    Social Studies
  • Karen Ochs

    Nurse
  • Elizabeth Odle

    Family Consumer Science
  • Taryn Oliver

    PE
  • Gavin Owen

    Science
  • Katie Pacheco

    Title 1
  • Jimmie Pack

    Social Studies
  • Gwen Packard

    Business
  • Melissa Palacios

    Third Grade
  • Arttie Parker

    TIES
  • Kristi Patterson

    Speech/Language Pathologist
  • Jennifer Paul

    Second Grade
  • Brittany Payne

    Preschool
  • Audri Pelton

    Art
  • Abigail Persinger

    Administrative Assistant
  • Angela Petersen

    Science
  • Brandon Petersen

    Business
  • Susan Petersen

    Administrative Assistant
  • Whitney Petska

    Fourth Grade
  • Jolene Pettera

    Counselor
  • Laura Poe

    Fifth Grade
  • Alisha Polenske

    First Grade
  • Melissa Pratt

    First Grade
  • Leah Purdy

    Vocal Music
  • Brianna Quiroz

    Counselor
  • Sheryl Radke

    Music
  • Betsy Rasmussen

    Kindergarten
  • Patrick Recoy

    Business
  • Adam Reed

    Career Coach
  • Stevie Reed

    Second Grade
  • Melissa Rice

    Math
  • Todd Rice

    PE/Coaching
  • Teresa Rinehart

    Special Education
  • Ginger Rivera

    Special Education
  • Melinda Roehrs

    Third Grade
  • Peggy Romshek

    Principal
  • Shawna Rowley

    Second Grade
  • Megan Ruppert

    English
  • Elly Sack

    Third Grade
  • Cara Sanchez

    Third Grade
  • Patricia Saner

    Family Consumer Science
  • Shelby Saner

    English
  • Collette Sauer

    Science
  • Jennifer Schlager

    Counselor
  • Bailee Schow

    Art
  • Melissa Schult

    Fourth Grade
  • Teresa Schumacher

    Guidance Secretary
  • Sky Seery

    Librarian
  • Hannah Seifer

    Language Arts
  • Lynnette Shannon

    Administrative Assistant
  • Kelli Sheets

    ELL
  • Teresa Shold

    Math
  • Reva Siegel

    Special Education
  • Scott Siegel

    Principal
  • Angela Siegmann

    Special Education
  • Scott Sigel

    Spanish
  • Christina Simants

    Librarian
  • Victoria Simmons

    Counselor
  • Amy Smith

    Special Education
  • Tamela Smith

    Counselor
  • Sarah Snively

    Language Arts
  • Terry Sodawasser

    English
  • Danica Sowle

    Speech/Language Pathologist
  • Laura Starostka

    Second Grade
  • Cassie Stearley

    First Grade
  • Adam Sterup

    Social Studies
  • Jeremy Stevens

    Social Studies
  • Becky Stine

    Kindergarten
  • Laurie Streeter

    Athletics Secretary
  • Michele Strickland

    Fifth Grade
  • Lanelle Stumf

    Fifth Grade
  • Jami Tatman

    Fourth Grade
  • Renee Tatman

    Science
  • Jennifer Teets

    Special Education
  • Becky Ten Eyck

    Resource
  • Hana Thomas

    Resource
  • Sydnee Thompson

    Third Grade
  • Pam Tillman

    Third Grade
  • Mark Vahle

    Office Manager
  • Robyn Vahle

    Principal
  • Seth Vapenik

    Third Grade
  • Delaney Vargas

    Art
  • Harmoni Wagner

    Principal
  • Hannah Walters

    Kindergarten
  • Jill Walters

    Math
  • Britni Walz

    Secretary
  • Kristie Walz

    Second Grade
  • Steve Ward

    Science
  • Taina Ward

    Band/Orchestra
  • Lenore Weatherly

    Music
  • Linsey Weaver

    Special Education
  • Sasha Welch

    Math
  • Cassidy Wendland

    STS/Agriculture
  • Ashley Werkmeister

    English
  • Casey Werkmeister

    Social Studies
  • Amy Werner

    Speech/Language Pathologist
  • Kristi Wever

    Administrative Assistant
  • Dawn Wheeler

    Fifth Grade
  • Eva White

    Title
  • Daniel Whitney

    Social Studies
  • Sara Wilke

    Speech/Language Pathologist
  • Kassy Willey

    Nurse
  • Philep Willey

    Information Technology
  • Chelsea Worth

    Nurse
  • Kay Wright

    Secretary
  • Kylie Wroot

    Social Studies
  • Crysta Yenni

    Special Education
  • Robyn Younghans

    Kindergarten
  • Amanda Zakrzewski-Aten

    Second Grade